sob09302023

Aktualizovanéned, 27 aug 2023 9pm

 • Vytvoriť účet
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.

AhojTrnava.sk

Back Úvod PR články Systematické značenie kabeláže - normatívne i neštandardizované

Systematické značenie kabeláže - normatívne i neštandardizované

Štandardizované značenie kabeláže zahrnuje niekoľko systémov, ktoré určujú jej špecifické vlastnosti. Primárne značenie je zamerané na materiálové riešenie holého kábla, ktoré určuje jeho základné vlastnosti. Druhý typ značenia je obvykle vyvedený na izolácii alebo náterom na holom drôte a definuje jeho funkciu ako žily kábla.

Systematické značenie kabeláže - normatívne i neštandardizované

Tretí typ môže byť riešený s ohľadom na nadradené celky, ktoré kábel prepája, a posledný štvrtý typ je špecifické označenie kábla identifikujúce presný spôsob zapojenia v zariadení. Každý z týchto typov označovania káblov sa vyznačuje konkrétnymi požiadavkami na realizáciu.

Označovanie káblov z hľadiska ich použitia a funkcie

Jednotlivé typy značenia káblov vychádzajú z ich charakteristického uplatnenia. V tomto smere je teda možné rozlišovať normatívne a účelné značenie. Normatívne značenie je univerzálne a aplikované v celom systéme, účelné si potom určuje užívateľ sám.

Primárne normatívne značenie káblov podľa materiálu a typu rozvodu

V primárnom značení sú rozoznávané dve hlavné podkategórie, ktoré sa premietajú do systematického značenia elektrických rozvodných drôtov, a to:

 • materiál jadra
 • prúdová charakteristika

Podľa materiálu jadra sú rozlišované medené a hliníkové káble s označením C pre meď a A pre hliník. Podľa prúdu, ktorý vedú, sú rozlišované silnoprúdové a slaboprúdové. Značenie je realizované skladbou písmen, ktorá ďalej môžu označovať nielen presné použitie (dátový, komunikačný, ovládací kábel apod.), ale i typ jadra – lanované alebo plné.

Sekundárny systém značenie vodičov

Druhotné členenie je určené k stanoveniu funkcie konkrétneho vodiča v kabeláži a je realizované farebným rozlíšením izolácie alebo náteru. Farebné označenie nadväzuje na počet žíl v kábli a má definované prevedenie, tzn. fázové káble sú hnedé, čierne a šedé podľa poradia, stredový kábel je bledomodrý a ochranný kábel žltozelený. Každý z vodičov má na sebe naviac štandardizované označenie číslom alebo písmenom.

Neštandardizované označovanie kabeláže

Okrem značenia drôtov a vodičov sú využívané i špeciálne nadradené systémy aplikujúce farebnú diferenciáciu káblov prepojujúcich určité technologické celky alebo slúžiace k rovnakej funkcii (napríklad jedna farba sa využíva pre ovládacie, iná pre komunikačné prvky). Tento systém značenia si spoločnosti zavádzajú obvykle samostatne s cieľom dosiahnuť optimálnu vizuálnu orientáciu. Táto organizácia sa potom dopĺňa konkrétnym značením jednotlivých káblov pomocou prídavných prostriedkov – identifikátorov. Tie na sebe obvykle nesú informáciu o tom, akým do ktorého konektora sa kábel zapája a jeho špecifické označenie. Káble sa identifikátorom značia na oboch koncoch, aby bola definovaná ich orientácia.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť