sob09302023

Aktualizovanéned, 27 aug 2023 9pm

 • Vytvoriť účet
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.

AhojTrnava.sk

Back Úvod Spoločnosť Ostatné zo spoločnosti V Galante otvorili prvý domov pre dialyzovaných pacientov na Slovensku

V Galante otvorili prvý domov pre dialyzovaných pacientov na Slovensku

GALANTA 31. mája 2018 - V Galante otvorili unikátne multifunkčné zariadenie B. Braun Galenia, ktoré ako prvé na Slovensku ponúka seniorom s poškodenými obličkami popri dialyzačnej starostlivosti aj bývanie. Súčasťou budovy je aj Alzheimer centrum.

V Galante otvorili prvý domov pre dialyzovaných pacientov na Slovensku

Zariadenie sa nachádza necelú hodinu cesty od Bratislavy a môže tak dobre poslúžiť aj obyvateľom metropoly. Celková investícia do budovy a do jej vybavenia sa pohybuje na úrovni takmer 8 miliónov EUR. "Komplexná starostlivosť na jednom mieste je celosvetovým trendom. Skúsenosti z nášho podobného projektu v Slavkove u Brna nám potvrdili, že tento koncept jednoznačne zlepšuje kvalitu života aj vážne chorým ľuďom, ktorí tak nemusia investovať svoj čas a energiu do dopravy do zdravotného strediska a ostáva im tak čas na aktívny život," hovorí riaditeľ siete
dialyzačných stredísk B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. "Veľkou výhodou je tiež priame prepojenie s nemocnicou, kde sú klientom k dispozícii ďalšie odborné ambulancie," dodáva.

KOMPLEXNÁ ŠPECIALIZOVANÁ ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ SA SNÚBI S UBYTOVANÍM V NADŠTANDARDNE VYBAVENÝCH PRIESTOROCH

K samotnému bývaniu bude k dispozícii 71 lôžok na troch nadzemných podlažiach. Veľkou výhodou je, že 53 z nich sú jednolôžkové izby, ktorých býva vo väčšine zariadení nedostatok. 18 miest potom bude v dvojlôžkových izbách. Podzemné podlažie tvorí technické zázemie a priestory na rehabilitáciu s telocvičňou, posilňovňou a hydroterapiou. Na prízemí sa nachádza kompletne zrenovované a novo vybavené dialyzačné stredisko, ktoré v súčasnej podobe slúži pacientom od decembra 2016. Súčasťou komplexu je aj nefrologická ambulancia. Na prvom poschodí budovy je Alzheimer centrum s 23 lôžkami. Všetky postele sú elektricky polohovateľné a vybavené dekubitnými matracmi. Druhé poschodie je zariadenie ošetrovateľskej služby. Podmienkou pre prijatie je plnoletosť klienta a stupeň odkázanosti minimálne 2. Na tomto poschodí sa nachádza 5 dvojlôžkových a 14 jednolôžkových izieb. Tretie poschodie funguje ako zariadenie pre seniorov so stupňom odkázanosti na sociálne služby 4–6. Tu je k dispozícii 24 lôžok. Všetci klienti zariadenia sú vybavení náramkami alebo príveskom s tlačidlom na privolanie pomoci. Starostlivosť o ubytovaných klientov má na starosti organizácia s dlhodobým know-how v oblasti sociálnych služieb, spoločnosť Senior Care. „O našich klientov sa stará špeciálne vyškolený zdravotnícky personál, a to počas celých 24 hodín denne,“ hovorí riaditeľ Senior Care Galenia Ing. Milan Halomi, MBA.

V Galante otvorili prvý domov pre dialyzovaných pacientov na Slovensku

Spoločnosť B. Braun Avitum, ktorej patrí celá budova, tak zavŕšila druhú časť rozsiahleho unikátneho projektu, spojujúceho špecializovanú lekársku starostlivosť o ľudí s vážne poškodenými obličkami so súkromným bývaním. Popri trvalom bývaní pre seniorov sem rodiny, starajúce sa o pacientov, môžu priviezť svojich blízkych na odľahčovací pobyt, napríklad v čase dovolenky. Zariadenie môžu využiť aj pacienti na dobu rekonvalescencie, napríklad po hospitalizácii v nemocnici, po operácií a pod. "Služby senior house sú čiastočne hradené z finančného príspevku Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a časť si klient dopláca sám. Výška štátneho príspevku sa líši podľa stupňa odkázanosti. Ceny sú podstatne nižšie, ako v zariadeniach s rovnakým štandardom v Bratislave," hovorí Ing. Milan Halomi, MBA.

V Galante otvorili prvý domov pre dialyzovaných pacientov na Slovensku

REŠPEKTOVAŤ KREHKÉ ZDRAVIE A PRITOM DOBRE ŽIŤ

B. Braun Galenia má už prvých 13 obyvateľov z možných 71. Štyria z nich trpia Alzheimerovou chorobou a dvaja klienti sú na dialýze. S poskytovanými službami sú spokojní. "Najväčšiu výhodu
tu vidím v tom, že už nemusím čakať na sanitku. Izba je okrem toho veľmi pekná a priestranná, dokonca s vlastným televízorom. Personál je tu veľmi milý a strava mi chutí," hodnotí svoje
doterajšie skúsenosti ubytovaný dialyzovaný pacient, pán Polák.

Pred budovou sa nachádza park, kde sa zrealizovali záhradné úpravy a vysadili nové rastliny. Budova B. Braun Galenia bola pôvodne detským pavilónom nemocnice, ktorý bol s nemocnicou prepojený 150 m dlhým podzemným tunelom. Táto výhoda ostala zachovaná a klienti tadiaľto môžu suchou nohou prejsť a v prípade potreby navštíviť špecializované ambulancie, ako  napríklad geriatriu, diabetológiu alebo neurológiu. "Pacienti s ochoreniami obličiek sú polymorbídni a často vyžadujú konzultácie aj iných odborných lekárov. Predpokladaný vyšší vek ubytovaných tiež logicky prináša potrebu komplexnej starostlivosti," hovorí vedúci lekár tunajšieho dialyzačného strediska B. Braun Avitum MUDr. Lórant Bobák.

Obyvatelia B. Braun Galenia pritom nie sú izolovaní na periférii, ale ostávajú neoddeliteľnou súčasťou mestského ruchu, avšak so zázemím pokojnej štvrte. Čas môžu tráviť pobytom v priľahlom parku, vyraziť si na zmrzlinu, alebo sa napríklad pozrieť, ako ide mládež hrať futbal. Kvalitu života ubytovaných má zvýšiť program, organizovaný v skupinách aj individuálne.
"Počítame s organizovanými výletmi, vychádzkami, prednáškami a s prepojením s kultúrnymi spoločenstvami z mesta, napríklad s vystúpeniami detí z miestnych škôl a škôlok," ilustruje Ing.
Milan Halomi, MBA.

V Galante otvorili prvý domov pre dialyzovaných pacientov na Slovensku

Z doplnkových služieb môžu klienti využiť kaderníctvo, pedikúru alebo manikúru. O ich duchovné potreby sa bude starať farár, ktorý tu raz za mesiac bude slúžiť omše. "Počas našej mnohoročnej činnosti sme stále boli konfrontovaní so zdravotnými aj sociálnymi problémami dialyzovaných seniorov. Pri súčasnej pokročilej a dostupnej zdravotnej starostlivosti sa dialýzy dožíva stále viac pacientov, ktorí by predtým zomreli v mladšom veku. Naše zariadenie je doposiaľ ojedinelé aj v európskom meradle. Snažíme sa, aby aj títo pacienti mohli s ich komplikovaným zdravotným stavom dobre žiť, nielen prežívať," uzatvára MUDr. Martin Kuncek.

Koncern B. Braun pôsobí na celosvetovom trhu už viac ako 175 rokov a v súčasnosti patrí k najväčším výrobcom zdravotníckych produktov na svete. Hlavné sídlo je v nemeckom Melsungene, pobočky má v 63 krajinách sveta na. Skupinu B. Braun CZ/SK tvoria B. Braun Medical (dodávateľ zdravotníckych prostriedkov), B. Braun Avitum (prevádzkovateľ dialyzačných stredísk – 21 v ČR, 15 na Slovensku, odborných ambulancií a domovov pre seniorov so zdravotným postihnutím) a Aesculap Akademie (medzinárodná vzdelávacia inštitúcia). Skupina B. Braun pôsobí v Českej a Slovenskej republike od roku 1993 a zamestnáva viac ako 800 ľudí. Charitatívny projekt B. Braun peo život podporuje vybrané neziskové organizácie aj jednotlivcov. Patrónom projektu je český paralympionik David Drahonínský.

zdroj a fotografie: B. Braun CZ/SK

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť