pon04222024

Aktualizovanépon, 11 mar 2024 2pm

 • Vytvoriť účet
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.

AhojTrnava.sk

Back Úvod Správy Avíza a pozvánky V Trnave vznikol nový Komunitný priestor Archa

V Trnave vznikol nový Komunitný priestor Archa

Trnava 24.10.2016 - Priestory bývalého hudobného klubu Archa ožívajú hudbou, kultúrou a občianskym aktivizmom.

Archa plagat

Do nedávna ešte prázdne priestory bývalej internetovej kaviarne a hudobného klubu, ktorý ukončil svoju činnosť koncom 90. rokov, prechádzajú v tomto období revitalizáciou pod patronátom občianskych združení Godot Projekt a Mladá Archa. Tieto dve trnavské združenia našli s podporou Mesta Trnava v priestoroch svoje nové pôsobisko. Priestory budú využívané na hudobné, literárne, filmové a diskusné podujatia, vernisáže, prezentácie, verejné relácie, stretnutia občianskych aktivistov a podobne. 

OZ Godot Projekt plánuje zamerať svoju činnosť prioritne na aktivity súvisiace s prevádzkovaním neziskového, komunitného Rádia Bunker, ktoré v Trnave pôsobí už 5 rokov. 

V tejto súvislosti sa podľa slov štatutárneho zástupcu Rádia Bunker Jozefa Lužáka jedná hlavne o:

- otvorenie hudobných aj diskusných relácii, ktoré sú naživo vysielané prostredníctvom internetu pre širokú verejnosť,
- pokračovanie v pásme literárno - hudobných večerov s názvom Soul Dinner, ktoré sú zamerané na prezentáciu kvalitnej autorskej poézie a netradičnú, experimentálnu hudobnú tvorbu menšinových žánrov,
- pokračovanie v pásme relácií orientovaných na alternatívnu hip-hopovú komunitu (Stready s Kansertom),
- priamu realizáciu projektu Deti píšu Deťom (príbehy), ktorý sa zameriava na motivovanie nadaných detí od 8 do 12 rokov pre napísanie vlastných príbehov, ktoré budú odvysielané ako pásmo večerníčkov v Rádiu Bunker,
- realizáciu hudobných a iných podujatí, ktoré budú postavené takým spôsobom, aby okrem aspektu kultúry poskytovali návštevníkom aj možnosť zapájať sa do komunitného diania.

OZ Mladá Archa sa bude podľa slov hlavnej koordinátorky združenia Viery Žuborovej venovať rôznym spoločenským diskusiám na rozličné témy a chce mladú generáciu zapojiť do spoločenského diania. Okrem spoločenských tém sa chce venovať aj kultúre a umeniu, pričom ponúka svoj priestor na výstavu umeleckých diel či kultúrnych vystúpení. Mladá Archa má už naplánovaných niekoľko udalostí do konca roka. Napríklad diskusie s mladými ľuďmi, premietanie filmov, vystúpenie sláčikového
zoskupenia a podobne. Chýbať pritom nebudú ani výstavy obrazov, či fotografií mladých umelcov.

Okrem vzájomnej podpory budú obe združenia vyvíjať aj aktívnu, úzku spoluprácu s ArtKlubom - známym trnavským hudobným klubom, ktorý už viac ako dve desaťročia poskytuje priestor hudbe a kultúre v rôznych formách a podobách a sídli v tej istej budove na Hlavnej 17.

Najbližšou spoločnou akciou všetkých troch subjektov bude Oficiálne otvorenie Komunitného priestoru Archa (KP ARCHA), ktoré sa uskutoční v piatok 4.11.2016 a bude spojené s oslavou 5. výročia založenia Rádia Bunker. Program bude prebiehať v KP ARCHA aj v ArtKlube.

Oficiálna otváracia časť začína už o 19:00 a je z kapacitných dôvodov určená len pre pozvaných hostí. Hostia budú mať vo forme prezentácie možnosť dozvedieť sa viac o činnosti, víziách a plánoch OZ Godot Projekt a OZ Mladá Archa, ktoré spoločné fungovanie priestoru zastrešujú.

Organizátori vyzývajú jednotlivcov a združenia, ktoré majú záujem sa tejto časti programu zúčastniť a sú v meste a blízkom okolí aktívne v oblasti kultúry a občianskeho aktivizmu, aby požiadali o zaradenie na zoznam hostí formou zaslania e-mailu na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

Program pre verejnosť bude po ukončení oficiálnej úvodnej časti pokračovať v ArtKlube a bude nasledovný:

20:00 Otvorenie podujatia vernisážou fotografií Ivany Drozdovej. (výstava bude spríjemňovať prostredie baru v ArtKlube celý november)
20:00 - 21:00 Jana Andevska (koncert spojený s live paintingom Veroniky Šmigrovskej)
21:00 - 22:30 SILVIA JOSIFOSKA & Blues Laboratory (Ivan Tomovič - gitara, loop + Štefan Lengyel – gitara)
23:00 - 00:00 FOOLK (elektronický hudobný producent a DJ, ktorého hudba je založená na kreatívnom samplovaní a farebnom zvukovom experimentovaní, žánrovo na pomedzí abstraktného hip-hopu, glitch-hopu a IDM)

Niekoľko slov k vernisáži, ktorá bude súčasťou podujatia povedala prevádzkovateľka ArtKlubu Emília Izakovičová:

„Pre pocit nedostatočných alternatívnych výstavných priestorov sme zriadili v bare malú galériu, kde sa pravidelne striedajú menšie výstavy umelcov z Trnavy. Priestor dávame k dispozícii všetkým, ktorí majú pocit vyjadriť sa cez obrazy alebo fotografie, ale nemajú možnosť dostať sa do oficiálnych galérií. 4. novembra otvoríme akciu vernisážou trnavskej fotografky Ivany Drozdovej. Ivana je amatérska fotografka s výborným okom pre svet okolo seba. Minulý rok sa zapojila do celoslovenskej fotografickej súťaže Fotomaraton 2015, na ktorej participoval aj trnavský ArtKlub. Je to naša blízka kamarátka a jej fotografické počiny dlhodobo sledujeme a veľmi sa nám páčia. Preto sme sa tešili z jej skvelého umiestnenia v tejto súťaži. Výstava bude spríjemňovať prostredie baru najbližší mesiac. Vernisáž je spojená s občerstvením v bare.“

Organizátori srdečne pozývajú na toto zaujímavé podujatie aj na priamu účasť na aktivitách, ktoré sa v KP ARCHA odohrávajú a zdôrazňujú, že vo vznikajúcom priestore bude do budúcna vítaný každý zmysluplný a realizovateľný nápad, ktorý sa nejakým spôsobom dotýka vyššie spomenutých aktivít. Takéto nápady budú v maximálnej miere podporené, prípadne spolu realizované s ich autormi.

Zdroj: AhojTrnava.sk a KP Archa

Sledovať KP Archa môžete aj na jeho facebookovej stránke.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť