str09272023

Aktualizovanéned, 27 aug 2023 9pm

 • Vytvoriť účet
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.

AhojTrnava.sk

Back Úvod Spoločnosť Rozhovory FishArtCollection: Toto sa raz prisnilo nášmu gitaristovi, tak sme to použili

FishArtCollection: Toto sa raz prisnilo nášmu gitaristovi, tak sme to použili

TRNAVA 27. Júla 2016 - Metal má v Trnave už dlhú tradíciu. Kedysi v nej prebiehalo možno viac metalových koncertov, než tých „obyčajných“. Ako to s metalom v Trnave vyzerá dnes, kto sú Fishartcollection a čo od nich môže poslucháč očakávať, nám povedal Roman Liška, jeden z členov tejto ostrej formácie.

FishArtCollection: Toto sa raz prisnilo nášmu gitaristovi, tak sme to použili

Kde, kedy a ako ste vznikli? Čo vás motivovalo k založeniu kapely a kto v nej hrá?

Keďže nie som zakladajúcim členom, zhrniem to tak, ako sa to ku mne dostalo. V podstate sme všetci kedysi hrávali v trnavskej kapele Dysanchely. Niektorí dlhšie, niektorí kratšie, no a tam to zrejme vzniklo. Naše cesty sa postupne rozišli, ale opäť sa spojili práve vo Fishartcollection. Pribudol k nám ešte náš harmonikár Jakub, ktorý je vlastne jediný z nás nefalšovaný muzikant – bluesman :) A kedy? Myslím, že to bolo niekedy okolo roku 2010. Ale môžem sa mýliť. Motivácia? Tá je v nás stále, ale asi neviem určiť, odkiaľ sa berie. Proste nás to takto baví. A zostava je jednoduchá: ja (Roman) – basa, Dodo – gitara, Jojo – bicie, Peter – spev a Jakub – fúkacia harmonika.

Máte žánrovú škatuľku pre váš žáner, alebo sa škatuľkám vyhýbate?

Nenávidíme škatuľky :)

Čo vás viedlo k názvu Fishartcollection?

Vymýšľali sme a vymýšľali, ale nič sme nevymysleli. Až sa toto raz, myslím, prisnilo nášmu gitaristovi Dodovi, tak sme to použili.

Čo vás najviac inšpiruje po hudobnej stránke?

Inšpiruje nás všetko, čo možno považovať za hudbu. Rovnako aj pri počúvaní nemáme radi škatuľky. Hudba je buď dobrá, alebo zlá. My počúvame naozaj rôznorodú zmes, takže ťažko čosi z toho vybrať. Ale môžem snáď len povedať, že nás inšpiruje aj to, že na Slovensku, ale aj v Čechách vznikajú skvelé kapely a myslím, že to nie je stratené.

Aký je autorský podiel na vašich piesňach? Je to o jednom človeku, o celej kapele, alebo máte aj „externých“ členov? Zo začiatku vo vašej tvorbe dominovala angličtina. Na poslednom EP ste sa však rozhodli pre slovenčinu. Prečo?

Textová stránka piesní je v našom prípade výsostne prácou nášho kamaráta Ivana Lesaya. Je v podstate šiestym členom kapely, i keď nehrajúcim. A hudba je už konštrukčne na viacerých ľuďoch. Kostru skladieb vytvára gitarista Dodo a my ostatní to vždy nejakým spôsobom „dobudujeme“, aby z toho vzniklo niečo, s čím sme spokojní a páči sa nám to. Niekedy to samozrejme trvá dlhšie, niekedy kratšie. Čo sa týka prechodu z angličtiny, bolo to tak trochu na popud práve nášho textára Ivana. Zo začiatku sme sa bránili, ale skúsili sme to a zistili, že tá slovenčina tam vlastne vôbec nie je zlá.

Snažíte sa vo svojich textoch o akýsi presah? Považujete sa za kapelu s hlbším odkazom, či je hudba pre vás najmä o zábave?

My sme kapelou, ktorá je hlavne o zábave! Ale samozrejme sme radi, keď naše texty majú nejaké poslanie, názor. Nechceme, aby boli iba nejakou vatou na vyplnenie. Ale vždy to musí byť pre nás zábava. A v konečnom dôsledku by to mala byť zábava aj pre poslucháčov.

Aký je stav metalovej scény v Trnave, podľa vás? Má svoje najlepšie časy za sebou, práve ich zažíva, alebo ho ešte len čakajú? Existuje v Trnave skutočná undergroundová scéna, alebo je to už iba prázdny pojem, ktorému mladší nerozumejú?

Ak mám hovoriť za seba, tak ja si práveže myslím, že trnavská UG scéna zažíva svoje príjemné chvíle. Nemám úplne dokonalý prehľad, vzhľadom na to, že žijem v ČR. Ale stále sa považujem za Trnavčana a snažím sa udržať si aký-taký kontakt s miestnym hudobným dianím. Neviem čo si predstaviť pod slovným spojením „skutočná undergroundová scéna“, ale myslím, že kapely, ktoré v TT sú, vedia o sebe, sú schopné spoločne si niekde zahrať a podporiť sa. Myslím, že v tomto sa situácia zlepšila, čo je naozaj fajn. Myslím, že „mladá krv“ to v TT robí dobre. My starší sa už budeme iba prizerať, hrať a podporovať dobré veci.

Čo pre vás, ako pre undergroundovú kapelu, znamená také niečo ako je nominácia na Radio_Head Awards? Nepociťujete v takomto prípade čosi ako konflikt identity, kedy kapela z podzemia preberá nejaké oficiálne ocenenie?

Ja si myslím, že práve v tomto prípade sa nejedná o žiadny konflikt, práve naopak. Rádio_FM je zrejme jedno z mála médií, ktoré poskytuje UG vôbec nejaký priestor. Je to práveže zadosťučinením v tom, čo robíme. A hlavne v našom prípade, kedy sme sa to rozhodli urobiť po svojom, bez nejakých výrazných ambícií. A ono to zafungovalo. Takže to je asi dobre a budeme to robiť tak aj naďalej. A treba povedať, že pre nás je už len tá dvojnásobná nominácia obrovským prekvapením a úspechom.

Čo všetko tvorí vašu súčasnú diskografiu?

Máme vonku naše prvé CD In Oil z roku 2013 a posledné EP Pretlak z minulého roka. Aktuálne pripravujeme nové skladby, zrejme taktiež na EP. Celkovo nám formát EP príde zaujímavejší, než je klasické CD. Chceme, aby si človek počas počúvania udržal pozornosť, a v tom nám EP príde ideálne. Pripravujeme aj nové skladby, ktoré sa, dúfam, pokúsime koncom tohto roka aj nahrať. Uvidíme.

Ako často koncertujete? Aké druhy koncertov vám viac vyhovujú - festivaly či klubové akcie? Najhorší a najlepší koncert?

Čo sa týka koncertov, máme to zložité z hľadiska logistiky a organizácie. Každý máme svoje rodiny, niektorí z nás majú kopec detí, niektorí žijeme mimo republiku... Čiže nie je jednoduché to zladiť. Ale ak by sme to spriemerovali, tak koncertujeme minimálne jeden raz do mesiaca, čo je na naše geografické a vekové rozpoloženie slušný výkon . A máme radi oboje, aj kluby aj festivaly, ale zistili sme, že v tých kluboch nám to svedčí viac. Sme príliš malí a pohybliví na festival. Ale možno časom tomu prídeme na chuť. A aj organizátori festivalov nám.
A pokúsim sa odpovedať aj na bulvárne otázky. Najlepší koncert: neviem, každý je dobrý a snáď nás ešte len čaká ten najlepší. A najhorší bol jednoznačne Šaľa klub Peklo v roku 2013. Mrzí ma to, ale je to tak, ten názov klubu je presný.

Aké sú plány do budúcnosti?

Aby nás to dlho bavilo, aby sme ľudí bavili a hlavne, aby sa ľudia mali radi a pomáhali si. Toto je treba zlepšiť.

Odkaz súčasným aj potenciálnym fanúšikom na záver...

Život a hudba musia byť zábava! A hlavne, aby ľudia nesedeli len za monitormi, ale chodili na koncerty!

Tvorbu skupiny nájdete na: https://bandzone.cz/fishartcollection
Aktuálne novinky nájdete na: https://www.facebook.com/Fishartcollection

Zdroj: AhojTrnava.sk, fotografia: Alena Červeňanská, Fishartcollection

POZRITE SI TIEŽ: 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť