sob09302023

Aktualizovanéned, 27 aug 2023 9pm

 • Vytvoriť účet
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.

AhojTrnava.sk

Back Úvod Spoločnosť Rozhovory Zotrwačnosť: Nenechajte sa ovládať strachom a nenávisťou, ktorú vám podsúvajú

Zotrwačnosť: Nenechajte sa ovládať strachom a nenávisťou, ktorú vám podsúvajú

( 3 x )

TRNAVA 13. Októbra 2016 - Zotrwačnosť valcujú nie len trnavské pódiá už pekný rad rokov. Kedysi päťčlenná zostava, ktorá sa pred nedávnom stala trojčlennou, predstavila nového speváka a ohlasuje, že odteraz sú na nás štyria. Prečítajte si, čo všetko nám v rozhovore prezradil bubeník Mihoč.

ZWC

Obligátne otázky na úvod: Kde, kedy, ako a kto? Kde a kedy ste sformovali vašu kapelu a aká bola motivácia na jej založenie? Kto sú jej jednotliví členovia?

To, čo bola pre mesto promenáda, bola pre Prengo štreka. Tu sme sa každý večer stretávali, hrali na gitarách a zažívali prvé neresti. No a punková vetva tejto partie sa rozhodla založiť skupinu. Zakladajúci členovia sú Mihoč, Fiko, Lančo a Šiška. Čoskoro sa k nám pridal Mihočov spolužiak Ryba a v tejto zostave sme fungovali ešte pomerne dlhý čas.

Do akej žánrovej škatuľky by ste sa zaradili, ak teda nemáte ku škatuľkovaniu odpor?

Máme k tomu odpor. Vždy sme mali problém sa zaradiť, lebo sme vždy čerpali aj z iných štýlov, než je punk. Ovplyvňovalo nás ska, hardcore, metal, svojho času aj ľudovky. Ale keď už to musíme povedať, tak hovoríme väčšinou progresívny punk.

Prečo práve názov Zotrwačnosť?

Boli sme na jednej z prvých stanovačiek vôbec. Kamoš Repo sa postavil a myslím, že šiel vracať. Keď sa vracal, točila sa mu hlava, potácal sa a povedal: „Ty vole, to je zotrvačnosť“. Nám sa to zdalo ako dobrý názov pre skupinu, ktorú sme vtedy zakladali. A to dvojité W je taký puberťácky úlet, ale už ho tam proste máme. Aspoň sa vďaka nemu dáme ľahko vygoogliť.

Aké kapely, prípadne sóloví interpreti vás inšpirujú najviac?

Za tú dobu toho bolo veľa a každý z nás má aj trochu iný vkus. Veľa sme počúvali Davovú Psychózu, Kritickou Situaci, System of a Down, Blink 182, NOFX, veľa metalcoru... Ale v zásade sme nemali nikdy nejaké vzory, že „ideme hrať tento štýl.“

Aký je autorský podiel na vašich piesňach? Je to o jednom človeku, o celej kapele, alebo máte aj „externých“ členov?

Väčšinu vecí som zložil ja, ale na druhej strane sme nemali jediného člena, ktorý by neprispel aspoň textom. Je to o položení základov skladby, jej zvyšných 50% už potom tvoríme spolu.

Snažíte sa vo svojich textoch o akýsi presah? Považujete sa za kapelu s hlbším odkazom, či je hudba pre vás najmä o zábave?

Vždy sme sa snažili, ako to už v punku býva, textami poukázať na nejaký problém, primäť poslucháča, aby sa nad tým zamyslel a v lepšom prípade s tým aj niečo v rámci svojich možností urobil. Environmentálne problémy, zlodeji vo vláde, vojenské konflikty, atď., to sú veci, o ktorých treba hovoriť. Pokiaľ sa o problémoch ľudstva nevytvorí povedomie, budú sa len prehlbovať pod vplyvom psychopatov vo vedúcich pozíciách.

Aký je stav punkovej scény v Trnave, podľa vás? Má svoje najlepšie časy za sebou, práve ich zažíva, alebo ju ešte len čakajú? Existuje v Trnave skutočná undergroundová scéna, alebo je to už iba prázdny pojem, ktorému mladší nerozumejú?

Pamätáme si lepšie časy trnavskej punkovej scény, kedy na koncerty aj neznámych kapiel vedelo prísť v pohode 100 ľudí. Dnes mám pocit, že v Trnave existuje len zopár punkových partií, takých posledných ostrovčekov, ktoré sa stretnú v jednom podniku, keď tu hrá niečo známe. Neviem ani o tom, že by vznikali nové punkové skupiny. Nebudem ale hovoriť „ach tá dnešná mládež“, pretože viem, že je celkovo menej mladých ľudí, ako za našich čias, a tým pádom okrajové štýly utrpia najviac.

Dvakrát ste nadviazali spoluprácu s českými bratmi Vnitřní Faktor. Čo k tomu viedlo? Čo všetko tvorí vašu súčasnú diskografiu?

Spolupráca s Vnitřním Faktorom bola pre nás asi najhodnotnejšia skúsenosť. Okrem dvoch splitiek, ktoré sme spolu vydali, to bolo množstvo výmenných koncertov, ktoré pre nás znamenali perfektné víkendy v Čechách a pre nich zase na Slovensku. Pred splitkami Zotrwačnoť – Vnitřní Faktor (2015) a Dohodli sme sa, že se dohodnem (2012), sme vydali ešte albumy Je Rozdiel... (2009) a Bez Šablóny (2006).

Ako často koncertujete? Aké druhy koncertov vám viac vyhovujú - festivaly či klubové akcie? Najhorší a najlepší koncert?

Mávame približne 10 až 15 koncertov do roka. Nejako to nesilíme. Máme každý svoj súkromný život a keď je občas koncert, sme radi, že máme na víkend zaujímavý program. Zoberieme sa a spravíme si výlet, v rámci ktorého okrem iného zadrtíme punkrock a socializujeme sa s miestnymi známymi aj neznámymi. Či je to v klube alebo vonku – každé má svoje čaro. Každý koncert je najlepší.

Odkaz súčasným aj potenciálnym fanúšikom na záver...

Nenechajte sa ovládať strachom a nenávisťou, ktorú vám podsúvajú.

Zdroj: AhojTrnava.sk, foto: Zotrwačnosť

Sledovať kapelu Zotrwačnosť môžete aj na ich facebookovej stránke.

Lajknite si facebookovú stránku AhojTrnava.sk, ak chcete byť lepšie informovaní o novinkách.

POZRITE SI TIEŽ:

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť